Offering you a complete choice of products which include wall mounted display rack, germent hunging table & racks, wall mounted garment rack, four way pipe clothing racks and adjustable garment rack.
₹ 3150 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Wall Mounted |
| Height (In Feet) | 6 Feet |
| Height | 6 ft (1800 mm) |
| Material | Mild Steel |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Usage/Application | Supermarket Stores, Departmental Stores |
| Number of Shelves | 5 |
| Load Capacity per Shelf | Upto 60 kg |
| Base Shelf Depth | 12 in (300 mm) |
| Weight Tolerance Capacity | 50 Kg |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Display Side | Single Side |
| With Wheels | No |
| Finish | Powder Coated |
| Number Of Shelves | 5 Shelves |
Germent rack
₹ 8800 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Wall Mounted |
| Material | Mild Steel |
| Display Side | Single Side |
| With Wheels | No |
| Finish | Powder Coated |
| Number Of Shelves | 5 Shelves |
Germent shop rack
₹ 3600 / Piece Get Latest Price
| Arm Type | Adjustable Arms |
| Rack Type | Free Standing Rack |
| Material | Mild Steel |
| Height Adjustment | Fixed Height |
| Usage/Application | Garments Shops |
| Finish | Powder Coated |
| Base Shape | Square Base |
| Size | 5 ft |
| Thickness | 2 inch |
| Finish Type | Paint |
| Color | Black |
| Number Of Hooks | 4 |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 3300 / Piece Get Latest Price
| Adjustment Type | Height Adjustable |
| Rack Type | Wall Mounted Rack |
| Load Capacity | Upto 50 kg |
| Material | Mild Steel (MS) |
| With Wheels | No |
| Foldability | Foldable |
| Thickness | 2mm |
| Finish Type | Coating |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering a wide range of Adjustable Garment Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
Chandrabhan Giri (Proprietor)
Balaji Engineering Works
H No 226-A Kh-24/17, Block-G Gali No.7 Pusta Road, West Karawal Nagar, New Delhi - 110094, Delhi, India