Prominent & Leading Manufacturer from New Delhi, we offer modular display rack, super market display racks, vegetable display rack, hypermarket rack, perforated diffuser hunging display racks and hypermarket display racks.
₹ 7250 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Height | 7 ft (2100 mm) |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Usage/Application | Supermarket |
| Number of Shelves | 6 |
| Load Capacity per Shelf | Upto 100 kg |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
| Length (In Feet) | 7'H |
| Material Thickness | 1 inch |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Piece
Manufacturer of Modular Display Products - Snacks Display Stands, Modular Display Rack, Showroom rack.
₹ 5550 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Wall Rack (Single-Sided) |
| No. Of Shelves | 6 Shelves |
| Height | 7 ft (2100 mm) |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| Number of Shelves | 6 |
| Load Capacity per Shelf | Upto 80 kg |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
Minimum order quantity: 10 Piece
We are engaged in offering a wide range of Super Market Display Racks to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Free Standing |
| Height | 6 ft (1800 mm) |
| Height (In Feet) | 6 feet |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Max Load Capacity Per Layer | 100 Kg |
| Number of Shelves | 4 |
| Usage/Application | Supermarket |
| Load Capacity per Shelf | Upto 80 kg |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
Minimum order quantity: 10 Piece
6'H × 3'W
₹ 8700 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Wall Unit (Single-Sided) |
| Height | 6 ft (1800 mm) |
| Length | 6'lenth |
| Number of Shelves | 4 |
| Load Capacity per Shelf | Upto 80 kg |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
Vegetable Racks
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Wall Unit (Single-Sided) |
| Height | 7 ft (2100 mm) |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Number of Shelves | 6 |
| Load Capacity per Shelf | Upto 100 kg |
| Base Shelf Depth | 15 in (375 mm) |
Minimum order quantity: 10 Piece
Hyper Market display rack
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Free Standing Unit hunging rack |
| Height | 7 ft (2100 mm) |
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 7 Feet |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Usage/Application | Showroom |
| Number of Shelves | 1 shelves |
| Load Capacity per Shelf | Upto 60 kg |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
| Weight Tolerance Capacity | 50 Kg |
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Wall Unit (Single-Sided) |
| Height | 7 ft (2100 mm) |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Number of Shelves | 4 |
| Load Capacity per Shelf | Upto 80 kg |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
Minimum order quantity: 10 Piece
7'H × 3'W
Chandrabhan Giri (Proprietor)
Balaji Engineering Works
H No 226-A Kh-24/17, Block-G Gali No.7 Pusta Road, West Karawal Nagar, New Delhi - 110094, Delhi, India