Pioneers in the industry, we offer wall display racks, ghadola center display rack, metal shoes rack, heavy duty pallet rack, single sided cantilever racking and double sided cantilever racking from India.
₹ 4650 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Free Standing Unit |
| Height (In Feet) | 6 Feet |
| Material | Mild Steel |
| Number of Shelves | 4 Shelves |
| No. Of Shelves | 5 Shelves |
| Usage/Application | Departmental Stores |
| Rack Height | 1800 mm |
| Rack Width | 900 mm |
| Back Panel Type | All shelves racks |
| Weight Tolerance Capacity | 100 Kg |
₹ 6900 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Center Rack (Gondola) |
| No. Of Shelves | 4 Shelves |
| Height | 5 ft (1500 mm) |
| Material | Mild Steel |
| Height (In Feet) | 5 Feet |
| Length | 3 ft (900 mm) |
| Number of Shelves | 4 |
| Load Capacity per Shelf | Upto 80 kg |
| Base Shelf Depth | 18 in (450 mm) |
₹ 4500 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 7 to 12 pairs |
| Material | Mild Steel |
| No Of Shelves | 7 Shelves |
| No. of Shelves | 7 Shelves |
| Mount Type | Wall Mount |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Finish Type | Powder Coated |
| Rack Type | Open Rack |
| Finish | Powder Coated |
| No Of Doors | No Door |
| With Lock | No |
| Color | Ivory |
We are engaged in offering a wide range of Metal Shoes Rack to our clients. Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Rack Type | Heavy duty rack |
| No. Of Shelves | 4 |
| Number Of Levels | 3 levels |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Product Type | Free Standing Unit |
| Height | 8 feet |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Load Per Layer | 600 Kg |
| Storage Capacity | 500 kg |
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Rack Configuration | Single-Sided |
| Height | 8 ft (2.4 m) |
| Arm Load Capacity | 500 kg |
| Arm Length | 1200 mm (4 ft) |
| Number of Levels (per side) | 4 |
Minimum order quantity: 4 Piece
₹ 18500 / Piece Get Latest Price
| Rack Configuration | Double-Sided |
| Height | 8 ft (2.4 m) |
| Arm Load Capacity | 500 kg |
| Arm Length | 2.5 |
Chandrabhan Giri (Proprietor)
Balaji Engineering Works
H No 226-A Kh-24/17, Block-G Gali No.7 Pusta Road, West Karawal Nagar, New Delhi - 110094, Delhi, India